Vorderingen = gratis leningen!
Op het actief van de balans zien we waar het geld naartoe gaat. Een bedrijf kan bijvoorbeeld geld steken in machines, dat noemen we materieel vast actief.
Hieronder zie je de BOEB of Balans Op 1 Blad van een bedrijf. Bij de vorderingen zien we een bedrag van 193.148 euro (zie bolletje 1 op de foto). Het totale actief is 273.845 euro (zie bolletje 2). Laten we dit even in procenten zetten. De vorderingen zijn 70% van het totale actief (193.148/273.845 = 0.7 = 70%).

Vorderingen zijn de niet-betaalde klantenfacturen. Waarom staat dit bij de activa, denk je nu. Wel, vooraleer je een factuur stuurt, heb je iets geleverd aan je klant. Het leveren van de gevraagde goederen of diensten heeft je geld gekost: grondstoffen, personeelskosten, energie, … De klant heeft je levering ontvangen en nog niet betaald. Jouw geld zit dus vast bij je… klanten! Je speelt hier bankier want jij financiert je klant. Je bent zelfs een zeer vriendelijke bankier want je vraagt geen intrest. Je geeft dus gratis leningen!
Elke manager moet weten welk bedrag bij de vorderingen zit! Je vindt ze in je boekhouding bij code 40. Of je neemt een abonnement op de BOEB, dan wordt het voor je uitgerekend.
Hoe moet je dit getal interpreteren?
Een financieel getal is nooit zomaar gezond/ongezond. Je moet de juiste vragen stellen om duidelijk te krijgen wat het getal wel/niet zegt:
- De balans is een foto. Je bekijkt de situatie op een bepaald moment. In dit geval gaat het om de balans van 2025. Dit betekent dat er bij dit bedrijf op 31/12/2025 voor 193.148 euro aan niet-betaalde klantenfacturen waren. Eerste vraag is dus: wat is de situatie vandaag? Het kan best zijn dat het probleem ondertussen is opgelost.
- Vorderingen zijn gratis leningen aan je klanten. Je kan dit oplossen door betalingsuitstel te vragen bij je leveranciers. Bij bolletje 3 op de foto zie je dat dit bijna niet gebeurt: de leveranciersschuld was op 31/12/25 een bedrag van 37.026 euro.
- Terug naar de vorderingen van 193.148 euro. Vraag is welk deel van deze facturen wel/niet vervallen is. Vallen alle facturen binnen de betaaltermijn? Dan is er in principe geen probleem. Zitten er vele slechte betalers bij, dan heb je wel een probleem.
- Hoe zit het met de risicospreiding? Zijn dit vele kleine facturen? Of zitten er ook grote bedragen bij?
- Waarom is dit getal zo hoog? Als bedrijf ga je nu best je facturatieproces bekijken:
- Screenen we onze klanten op voorhand? Lees hun BOEB waar je voor elk bedrijf een gezondheidsscore vindt. Uiteraard is dit enkel een indicatie. Betaalzekerheid heb je nooit.
- Zijn onze verkopers voldoende getraind in het onderhandelen van niet enkel de prijs, maar ook de betaaltermijn? Tip: geef je verkopers pas commissie als de klant zijn factuur betaald heeft.
- Hoe snel sturen we onze facturen (best zo vlug mogelijk na levering)?
- Zijn onze facturen correct? Of zitten er vaak fouten in waardoor klanten niet betalen?
- Wat doen we als er op vervaldag niet is betaald? Sturen we een herinnering? Of laten we dit te lang liggen?
Financiële getallen geven je nooit een volledig antwoord. Maar ze vertellen je wel welke vragen jij moet stellen.
Veel succes bij je volgende gesprek met je financiële collega of boekhouder!
BOEB – De balans in één oogopslag
Meteen zien hoe jouw en andere Belgische nv’s of bv’s ervoor staan? BOEB Online of ‘Balans op Een Blad’ vat die tientallen pagina’s samen op één handige A4 – nooit meer cijferhoofdpijn!